Na czym polega górnictwo odkrywkowe?
Zawód górnika kojarzy nam się przede wszystkim z mozolną i niebezpieczną pracą, wykonywaną głęboko pod powierzchnią ziemi. Ze współczuciem myślimy o tym, że górnik przez większą część dnia pracy nie widzi światła dziennego, co w prosty sposób może prowadzić do spadków nastroju. Tymczasem jednak z powodzeniem funkcjonują również kopalnie odkrywkowe, które ze schodzeniem do podziemi nie mają nic wspólnego.
W górnictwie odkrywkowym wszystkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni ziemi. Założenie tego typu kopalni jest możliwe w miejscu, w którym mamy łatwy dostęp do ułożonych warstwowo złóż. Prace wydobywcze polegają w tym przypadku na systematycznym zdejmowaniu kolejnych warstw surowców.
W ten sposób można pozyskiwać wiele surowców, między innymi węgiel brunatny. Kopalnie odkrywkowe możemy w prosty sposób podzielić ze względu na wydobywany w ich obrębie surowiec. Zwykle to właśnie jemu zawdzięczają też swoją nazwę.
Tak więc w piaskowniach możemy spotkać się z wydobywaniem piasku, podczas gdy w żwirowniach, analogicznie, wydobywany jest żwir. Niezbyt dobrze kojarzące się kamieniołomy służą, jak łatwo się domyślić, wydobywaniu kamienia.