Skąd bierze się węgiel?
Górnictwo jest bardzo popularną branżą. Jest powszechnie doceniania, między innymi przez wzgląd na to, że każdy z nas niemal na co dzień spotyka się z materiałami, do których dostęp umożliwia mu właśnie działanie branży górniczej.
Najbardziej znanym spośród nich jest węgiel. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób powstaje? Węgle kopalne to nic innego jak skały osadowe, które powstały na skutek zwęglenia roślin, żyjących w niesamowicie odległej przeszłości.
W poszczególnych warstwach zalegają różne odmiany węgla, których rodzaj jest uzależniony od stopnia jego uwęglenia. Ze względu na to możemy wyróżnić węgiel antracytowy, kamienny, brunatny i torf, a także całkiem pokaźne grono odmian pośrednich.
Obumierające rośliny w pierwszej kolejności gniły i butwiały, czyli poddawane były procesom biochemicznym. Następnie ulegały stopniowemu uwęglaniu, przykryte skałami osadowymi.
Duży wpływ na to miała temperatura oraz wysokie ciśnienie. Najstarszą roślinnością, której zawdzięczamy powstanie węgla były widłaki, skrzypy oraz drzewiaste paprocie.
Te powstające później składają się przede wszystkim z roślin nagozalążkowych, a tylko w niewielkim stopniu z okrytozalążkowym.
Oferujemy na śl ąsku skup złomu Ruda Śląska Wostal – skup surowców wtórnych i złomu