Zalety tworzyw sztucznych
Szacuje się, że dziś na całym świecie produkuje się ponad 700 rodzajów tworzyw sztucznych. Co zadecydowało o tak szerokim ich upowszechnieniu? Gdy prześledzimy całą historię naszej cywilizacji, zauważymy, że ludzkość cały czas poszukiwała materiałów, która pozwoli im wytwarzać coraz doskonalszą broń i narzędzia.
Nie zmieniło się to także po wypróbowaniu wszystkich naturalnych materiałów, naukowcy zaczęli bowiem eksperymentować, poszukując tworzyw sztucznych, których parametry byłyby jeszcze lepsze. Pierwszym tworzywem sztucznym był celuloid, który wynaleziono w 1872 r.
Od tamtej pory co rusz powstają coraz to nowe tworzywa sztuczne o coraz lepszych właściwościach. Co decyduje o tym, że stosuje się je w miejsce materiałów naturalnych? Najogólniej mówiąc, decydują o tym ich lepsze właściwości takie jak np.
odporność na uszkodzenia mechaniczne, na temperaturę, na korozję, na warunki atmosferyczne. Często okazują się jednocześnie wytrzymalsze i lżejsze.
Zazwyczaj są też bardzo łatwe w obróbce, dzięki czemu z danego tworzywa sztucznego można wyprodukować przedmiot o dowolnym kształcie i wielkości. Najważniejszym czynnikiem, który zadecydował jednak o masowej produkcji tworzyw sztucznych, jest jednak cena.
Produkty wykonane z tworzyw sztucznych na ogół okazują się znacznie tańsze od produktów wykonanych z materiałów naturalnych.