Zalety zastępowania szkła tworzywem PET
Powszechnie rozpoznawalnym tworzywem sztucznym jest PET, czyli politereftalan etylenu, z którego robi się m.in. butelki. Większość nazw tworzyw sztucznych przysłowiowemu Kowalskiemu mówi niewiele, ale na hasło „PET” chyba każdy będzie wiedział, o co chodzi. To popularna nazwa politereftalanu etylenu.
Najbardziej oczywistym dla nas zastosowaniem tego tworzywa są zwyczajne plastikowe butelki na napoje. Pod tym względem PET zdecydowanie wyparł z rynku swojego największego konkurenta, czyli szkło. Na czym polega przewaga butelek z tworzywa sztucznego nad szkłem? Powodów jest wiele. Przede wszystkim butelka PET upuszczona na twarde podłoże nie stłucze się. Jest także znacznie lżejsza, ale głównym czynnikiem, który zdecydował o tym, że producenci napojów postawili na PET, a nie na szkło, jest niższa cena.
Być może niektóre osoby zaskoczy też informacja, że produkcja przedmiotów z politereftalanu etylenu jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska. W trakcie procesu produkcji PET do środowiska nie są emitowane produkty uboczne ani ścieki. Pozostaje pytanie, co się dzieje z już zużytymi butelkami? Otóż nadają się do ponownego przetworzenia, co wykorzystuje przede wszystkim przemysł włókienniczy. Z butelek PET produkuje się m.in.
bluzy z polaru. .